CENK ÖZBAY & ÖZLEM ÜNSAL | YENİ İSTANBUL

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Cenk Özbay ve Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezinde çalışmakta olan Dr. Özlem Ünsal ile İstanbul, kentsel dönüşüm, şehir hakkı ve Cenk Özbay’ın Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ayfer Bartu Candan’la birlikte editörlüğünü üstlendiği Yeni İstanbul Çalışmaları başlıklı kitap üzerine konuştuk.

Bu sohbette, İstanbul’da gerçekleşen değişimlerin sosyolojik boyutları, değişimlerin hedefleri ve ortaya çıkardığı etkileri, bu dönüşüm esnasındaki mücadele pratiklerini, kentsel dönüşüm ve deprem ilişkisini, üçüncü köprüden üçüncü havalimanına şehir sosyolojisindeki yaklaşımları ve yazarların şehir hakkına bakışlarını bulacaksınız.

Özbay ve Ünsal’la sohbet ederken İstanbul’daki dönüşümü incelerken daha dikkatli davranılması gerektiğini, konunun birbirine çok bağlı çeşitli alanlarla birlikte ele alınması ve dönüşümün etkilediği insanların süreçlere katılmasının ne kadar önemli olduğunu düşündük. Biz bu sohbetten çok keyif aldık, sizin de seveceğinizi umuyoruz.

19 Aralık 2015
Dört Yüz Beş

 

http://dortyuzbes.com/cenkozbay-ozlemunsal/

 

000016