Banu Kırbağ: Unutulur mu hiç?

CENK ÖZBAY

Radikal Iki 01/03/2009

‘Unutulmaz deme bana, unutulur, unutulur’ diye başlayan Banu’nun iki disklik En İyileriyle-Anlatamıyorum albümü, hem Türkçe popun en kişilik sahibi, farklılık gösteren, korkmayan, tavrını koyan şarkıcılarından birinin 40 yıllık müzikal macerasının erken ve önemli virajlarını elimizin altına getiriyor hem de bir kez, bir kez daha unutulma-hatırlanma-hiç unutulmama geriliminin düşünülmesine, konuşulmasına olanak tanıyor. Bir yanda, pop müzik denince akla gelen bugüne dair, en son, gelip geçici fikirler, sloganlar; bir yanda da popa, popülerliğe ve bu anlamda çöpün dibini hızla boylamaya direnmiş, kaybolmamış, aranıp sorulmuş, çalınır, dinlenir, hislenilir olmuş, adı bile bir tuhaf olan ‘pop klasikleri’.
70’ler boyunca Zafer-Banu-Hülya üçlüsünün bir elemanı olarak şarkılar söyleyen, plaklar çıkaran Banu’nun esas hamlesi 1979’da 45’lik olarak yayınlanan ve Deniz Seki ile Zuhal Olcay’ın seslerinden de tanınan Ölsem de Bir Kalsam da Bir’di. Arkasından gelen Unutulur ve Eski Sevgili gibi hitlerle sağlam bir pop şarkıcısı konumunu perçinleyen Banu, 84’te çıkan Anlatamıyorum ile yönünü değiştirmiş, popun sonradan ‘özgün’ veya ‘protest’ diye de adlandırılan, daha kaygılı, belki sert, hatta kavgalı, muhakkak ‘dert’i olan sözlerle, türkü formlarıyla, sazlarıyla da daha çok haşır neşir bir konuma gelmişti. Pop müziğin sınırlarındaki, kıyısındaki bu yerini seven Banu düzenli aralıklarla çıkardığı altı albümde de aynı tarzı korudu, kah Zülfü Livaneli şarkılarına sesini verip değerlerini artırdı, kah Beni Düşüneceksin ve Sevdalardayım gibi şarkılarla kendini bozmadan dillere düştü, kah Yüreğime Ektim Seni ve Az Bana ile niye ‘hüznün sesi’ diye isimlendirildiğini kanıtladı, popun sınırlarını dikine de boyuna da kesip gözyaşlarımızdan seller yaptı.

xH9zE
Henüz üzerinde düşünme, fikir sahibi olma fırsatını bulamadan, insiyaki olarak, iradeniz dışında etkinlendiğiniz, çarpıldığınız seslerden, popüler müziğin saklı hazinelerindendir Banu. O yüzden ne söylerse söylesin, pop türkü protest fark etmez, doya doya renklendirir ya da kapkara kederlendirebilir dinleyicisini. Bu iki CD’de istisnai sesini, çok farklı tarzlardaki, havalardaki şarkılardaki hakimiyetini ve zengin bestecilik yönünü keşfedebiliyoruz. Umulur ki sıra diğer, her biri ayrı ayrı değerli albümlerine de gelir.

En İyileriyle-Anlatamıyorum/Banu/Ossi Müzik

http://www.radikal.com.tr/radikal2/unutulur_mu_hic-924199

Advertisements